Konziliární činnost

Oddělení klinické psychologie poskytuje psychologické konziliární služby pro pacienty FN Plzeň.

1. Druhy a formy konziliární péče
    Dle urgence:

• Konzilia akutní – krizová intervence
      Jsou určena pro pacienty, kteří se ocitli ve stavu akutní psychické krize (např. náhlé úmrtí blízkého, sdělení závažné diagnózy), která vyžaduje neodkladnou psychologickou péči a je určena i pro potřeby blízkých osob zasaženého (příbuzní, pozůstalí). Péče je realizována v den vyžádání, zpravidla do 1 hodiny.
      Mimo pracovní dobu zajišťuje tuto péči intervent v rámci krizového týmu SPIS na telefonu 721 101 815 (všední dny 15:30 – 7:00 hod., víkendy a svátky 7:00 – 7:00 hod.).
    • Konzilia standardní
      Jsou zajišťována v běžné pracovní době, podpůrná péče je realizována do 48 hodin od vyžádání, vyšetření je realizováno dle náročnosti a požadavků (podrobnosti viz níže). Zpráva je ve WM dostupná do 3 dnů od realizace.

Dle požadavku:

• Podpůrná psychologická péče
      Podpora pacienta ve zvládání náročné situace (např. závažné onemocnění, dlouhá hospitalizace) či při projevech psychického distresu (např. plačtivost, nespolupráce, snížená motivace k léčbě).
    • Psychologické vyšetření
      Zjištění stavu psychických funkcí pacienta, např. screening kognitivních funkcí, diagnostika poruchy nálady či poruchy adaptace, zmapování psychogenní etiologie obtíží). Délka vyšetření je 2-8 hodin, lze jej realizovat ambulantní cestou či u lůžka (screeningově), u plánovaných vyšetření (např. před chirurgickým výkonem) je nutné žádat vyšetření minimálně 14 dní předem. Žádající pracoviště zajišťuje klidnou a nerušenou místnost pro realizaci vyšetření.
    • Krizová intervence
      Management akutní stresové reakce a emocí u pacienta či příbuzného v krizi. Probíhá neodkladně, přímo u lůžka pacienta.
  2. Objednávání konziliární péče
    Konziliární vyšetření indikuje ošetřující lékař nebo lékař v pohotovostní službě. Lékař zadá žádanku do KIS WM (Konziliární vyšetření; OKP – Psycholog jako provádějící pracoviště) a telefonicky konzilium objedná na čísle 702 229 185. V žádance specifikuje typ požadavku (viz výše).
    Na konzilia ve FN Plzeň Bory dojíždí konziliář 1x týdně, zpravidla ve čtvrtek.
    Objednávání konzilií prosím provádějte v čase 7:00 – 12:00 na telefonním čísle 702 229 185.
  3. Podmínky pro poskytování konziliární péče
    S psychologickou péčí je nutné vyžádat souhlas pacienta, bez dobrovolného souhlasu (zájmu, motivace) nelze psychologickou péči poskytnout. Vhodné je taktéž zajištění klidného, nerušeného prostoru pro poskytování péče.